Локшинорізка

Гід по вибору локшинорізки

Домашня локшина - це смачно, чисто і по істині високо оцінюється. Домашня локшина здатна випередити за смаковими якостями навіть химерні феттучині, каннелоні, лазаньї з супермаркетів.

Звичайно, основним і важливим фактом, що виступають проти домашньої лапші- це небажання возитися з тестом. Адже, не просто расскатать тісто до ідеальної товщини і нарізати його на однаково гарні шматочки. А застосовуючи лапшерезку, цей процес може прискоритися і полегшитися у рази. Оскільки, лише за лічені хвилини прилад видає готовий напівфабрикат, треба тільки встановити відповідну насадку для формування, налаштувати товщину і ширину обробки. Крім пасти, машинка відмінно готує равіолі, вареники, пельмені, чебуреки та інші подібні продукти.

Локшинорізка: що це за пристрій і з чим його «їдять»?

Локшинорізка має вигляд двох валиків, які поміщені в прямокутний корпус. Тісто пропускають в проміжок між, цими елементами. Відстань може регулюватися. При зміні рівня стиснення, можна отримати необхідну товщину продукту.

А для того, щоб отриманий продукт перетворити в пасту, використовується нарізний механізм. При спеціальних насадках виробляють поділ на шматочки. Насадки можуть бути різними за виглядом від простої шинкування до форм бантиків і інших видів. Отримані вироби варять відразу або обробляють для більш тривалого зберігання. Сушка на відкритому повітрі допомагає зберігати пасту до 14 днів. Замороження може продовжити термін придатності пасти до декількох місяців.

Існує нескольки видів локшинорізки і про це ми розповімо нижче. Різновидів лапшерезок маса, але важливими факторами відмінності будуть:

• Тип механізму

Поділяють на ручні і електричні. Ручні - прості в управлінні. У них валики потрібно крутити самостійно, використовуючи спецально рукоятку збоку корпусу. В електричних - робота пристрою відбувається за допомогою двигуна, який має більш складну конструкцію.

• Матеріал корпусу та насадок

В основному всі прилади виготовляються з нержавіючої сталі, заліза, полімерних смол, з хромованим покриттям і без нього. Ручки виготовляють з дерева, металу або пластику.

• Кріплення та їх наявність

Як кріплення зазвичай служить гумова протиковзка накладка, яка перебуває на дні пристрою, також іноді, як кріплення може виступати спеціальний затискач для столу.

• Комплектація пристрою

У комплекті з лапшерезку може бути одна стандартна для виготовлення «смужок», тили ж кілька спеціальних фігурних ножів. Чи не багато виробників можуть давати покупцеві право вибору комплектації і пропонують докупити потрібні насадки окремо.

• Ціна та бренд

Подібні параметри пов'язані між собою, тому, що знамениті марки в основному не можуть дозволити собі виготовляти пристрої з неякісного матеріалу. Ще, обираючи за ціною і брендам, сожно побачити і зовнішні відмінності такої техніки, наприклад, різнокольорові ручки, незграбні і округлі краю, візерункові і однотонні корпуса.

Резюмуючи все вищесказане, можна вибрати лапшерезку за кількома кроків:

Варто звертати увагу на прилади зі сталі, оскільки вони можуть прослужити довше за інших, і вони менш схильні до зносу. При наявності на лапшерезке хромованого блиску варто пам'ятати, що така техніка не тільки буде довго блищати, а й захищена від корозії, але її легше мити.

При наявності у локшинорізки кріплень у вигляді спеціальних затискачів, це говорить про повну безпеку використання техніки.

Найпростіше мити розбірні моделі пристрою.

На регуляторі товщини повинні отсутсвовал різні щербини, при наявності будь-якої нерівності є ризик того, що техніка буде працювати неправильно.