Точилка для ножів

Гарна ножеточка - запорука довговічності ножів

Основна хаарактеристика будь-якого ножа, це його гострота. І для того щоб завжди підтримувати інструмент в робочому стані, його доводиться періодично натачівать. Навіть якщо у вас самозагострювальний ніж, це не означає, що заточка абсолютно не потрібна: просто вона буде потрібно набагато пізніше, ніж для звичайного.

Точити потрібно будь-які ножі, а для того, щоб не витрачати на це багато часу, радимо підібрати підходяще пристрій правильне пристрій для заточування. Як це зробити? Ми розповімо нижче.

Основні характеристики, за якими потрібно вибирати ножеточку.

Здавалося б, простий пристрій, але його потрібно ще вміти вибирати. Але все розповімо потроху.

• Вид точильного пристрою

При виборі ногтеточкі, важливо знати про їх основних видах: ручні і електричні.

Ручні точила більше прденазначени для професіоналів. До кращих ручним ножеточка відносять прилади мають вигляд форм-фактор кастетів - вони надягають на руку, легкі і зручні у використанні.

Також існують електричні ножеточки, залежні від електрики. І хоча більшість електричних ножеточок працює від мережі, є і ті, в які встановлюється акумулятор. Хоча, вважається, що останній підвид не особливо ефективний в роботі, але вони компактні і їх можна брати в похід, на дачу і не тільки.

• Тип абразиву

На цю характеристику також потрібно звертати увагу. Ця характеристика завісімв від матеріалу виготовлення леза ножа. Більшість інструментів зроблені зі сталі. Тому і точити їх потрібно, застосовуючи абразиви, твердість яких вище, ніж у цього сплаву. Серед них найчастіше використовують карбіди і алмазну крихту.

Керамічні ножі дуже міцні і в основному використовуються на кухнях, вони дуже міцні і довговічні. З іншого боку, ножі з кераміки тендітні і потребують особливого поводження. Тому що точила для них повинні бути спеціальними, оскільки їх точити можна лише пристроями, в яких як абразив використовується алмазна крихта.

При виборі ножеточка, не маловажним фактором є цінова політика пристрої. Чим вища ціна, тим більш професійне пристрій ви купуєте. Також, потрібно звернути увагу на її виробника. Непоганою популярністю користуються моделі японських брендів - таких як Hatamoto. Гарною якістю відрізняється продукція китайських виробників Sititek, Taidea і Ganzo.

Також, при виборі пристрою можна увагу на наступні характеристики:

  • Число етапів заточування інструменту. У найефективніших моделей їх три. З їх допомогою можна спочатку виконати грубу заточку ножа, а потім, довести леза до ідеального стану застосовуючи полірування.
  • Можливість установки кутів заточки. Такий параметр особливо стане в нагоді новачкам, які не вміють правильно точити ножі.
  • Дизайн приладу. Відмінний зовнішній вигляд має зачение. Вибирати по зовнішньому вигляду потрібно, в разі, якщо ви хочете щоб ножеточка прекрасно вписалася в інтер'єр приміщення.

Вибираючи, яку купити точило, враховують особливості її використання. Для будинку підійдуть моделі з мінімальною функціональністю - адже і ножі в цьому випадку будуть, в основному, зі стандартними лезами. Професійному кухареві, що працює в кафе або ресторані, краще купити універсальну модель, вона забезпечить якісну заточку будь-якого інструменту - від прямого до зазубреного ножа.